زبان پارسی را پاس بداریم

پنجاهمین نشست ماهانه برگزار می‌شود

دوشنبه، هجدهم اسفندماه، پنجاهمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر سیّد محمد صاحبی، عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در موضوع «شالوده‌شکنی و ادبیات کلاسیک فارسی» سخنرانی خواهد کرد.

مراسم رونمایی از جلد پنجم دانشنامۀ زبان و ادب فارسی

دوشنبه، چهارم اسفندماه 1393، به مناسبت انتشار پنجمین جلد دانشنامۀ زبان و ادب فارسی، جمعی از استادان و همکاران پژوهشی فرهنگستان، به دعوت استاد اسماعیل سعادت، مدیر گروه دانشنامۀ تحقیقات ادبی، گرد هم آمدند.

نشست تخصصی پیامک و زبان فارسی برگزار شد

یکشنبه، دهم اسفندماه 1393، نشست تخصصی پیامک و زبان فارسی به همّت نشریۀ انشا و نویسندگی و با حمایت دبیرخانۀ شورای فرهنگ عمومی، با حضور جمعی از صاحب‌نظران حوزۀ زبان و ادبیات فارسی و نیز ارتباطات و فنّاوری‌های نوین، در اندیشگاه کتابخانۀ ملی برگزار شد.

نهمین همایش زبان‌شناسی ایران برگزار شد

سه‌شنبه، پنجم اسفندماه 1393، نهمین همایش زبان‌شناسی ایران، با حضور جمع کثیری از استادان و دانشجویان و پژوهشگران، در سالن شهید عضدی دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی آغاز به کار کرد.

نشست تخصصی پیامک و زبان فارسی

ماهنامۀ انشا و نویسندگی با حمایت دبیرخانۀ شورای فرهنگ عمومی، نشست تخصصی پیامک و زبان فارسی را برگزار می کند. نشست مذکور روز یکشنبه، دهم اسفندماه 1393، در محل سالن اندیشگاه کتابخانۀ ملی برگزار خواهد شد.

گفت‌گوی دکتر حدّاد عادل با روزنامۀ همشهری

روزنامۀ همشهری در مصاحبه‌ای با دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به طرح پرسش‌هایی در باب مسائل زبان فارسی و فعالیت‌ها و وظایف فزهنگستان در حوزۀ زبان و ادب فارسی پرداخته است. این گفت‌وگو با حضور سرکار خانم نسرین پرویزی، معاون گروه واژه‌گزینی، به انجام رسیده و روز شنبه، پنجم اسفندماه 1393، در روزنامۀ همشهری (شنبه، پنجم اسنفد 1393) منتشر شده است.

دانشنامۀ زبان و ادب فارسی ـ جلد پنجم

پنجمین جلد دانشنامۀ زبان و ادب فارسی، به سرپرستی استاد اسماعیل سعادت، عضو پیوسته و مدیر گروه دانشنامۀ تحقیقات ادبی فرهنگستان، منتشر شد. دانشنامۀ زبان و ادب فارسی مجموعه‌ای است در شش جلد و بیش‌وکم هفتصدوپنجاه صفحه‌ای، جامعِ مهم‌ترین اطلاعات ادبی فارسی، به‌صورت مقالاتی در موضوعات رجال و کتب ادبی، دستور زبان، اصطلاحات عرفانی و معانی و بیان و عروض و قافیه، قالب‌های شعری، سبک‌های ادبی، زبان‌های ایرانی

بازدید دانشجویان و دانش‌آموزان از فرهنگستان

دوشنبه، بیست‌وهفتم بهمان‌ماه 1393، جمعی از دانش‌آموزان سال اول دبیرستان، به‌همراه مربیان و مدیران مؤسسۀ فرهنگی پیام هدایت، از فرهنگستان زبان و ادب فارسی بازدید کردند.

زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی استاد فرهیخته، مرحوم دکتر حسن حبیبی

دکتر حسن حبیبی، متولد سال 1315 و دارای مدرک دکتری در رشتۀ حقوق و جامعه‌شناسی‌ بود. وی در سال 1369 به عضویت پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد و به‌عنوان نخستین رئیس فرهنگستان، در دو دوره، از سال 1370 تا 1374 و همچنین 1383 تا 1387 ریاست این فرهنگستان را بر عهده داشت. وی همچنین صاحب تألیفات متعدد در حوزه‌های حقوق و جامعه‌شناسی و ادبیات بود که برخی ‌از این آثار عبارت‌اند از: ديالكتيک يا سير جدالی و جامعه‌شناسی؛ افضل‌ الجهاد؛ ديالكتيک و روش‌شناسی؛ مبادی جامعه‌شناسی حقوقی‌؛ جبرهای اجتماعی و آزادی يا اختيار انسانی‌؛ يادی از يار و ديار.

زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی بانوی دانشمند، دکتر بدرالزّمان قریب

استاد دکتر بدرالزمان قریب، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر گروه زبان‌های ایرانی فرهنگستان، در سال 1308 در تهران و در خانواده‌ای فرهنگی چشم به جهان گشود. تحصیلات دبستانی و بخشی از دوران دبیرستان را در مدرسۀ منوچهری (ژاندارک سابق) گذراند و سپس با عنوان شاگرد اول، از مدرسۀ نوربخش دیپلم طبیعی گرفت. چند سال بعد، به علت علاقه‌ای که به ادبیات فارسی داشت دیپلم ادبی خویش را نیز دریافت کرد.