زبان پارسی را پاس بداریم

ته خیار

تازه‌ترین مجموعۀ داستان استاد هوشنگ مرادی کرمانی، عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهرۀ ماندگار، منتشر شد. این مجموعه شامل سی داستان کوتاه است که به تعبیر نویسنده زهرخندخندهایی هستند که در باب موضوعات غم‌انگیزی همچون مرگ و بیماری و پیری و سختی‌های زندگی و‌ بی‌پولی و … است نوشته شده‌اند، اما وی در این مجموعه به جنبه‌های طنز این واقعیت‌ها توجه کرده است.

ریشه‌شناسی، شبه‌ریشه‌شناسی

دوشنبه، بیست و ششم آبان‌‏ماه 1393، چهل و ششمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. در این نشست دکتر سیّد احمدرضا قائم‌مقامی، ویراستار گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «ریشه‌شناسی، شبه‌ریشه‌شناسی» سخنرانی کرد.

هفتۀ فرهنگی تاجیکستان در مشهد

چهارشنبه، بیست‌وهشتم آبان‌ماه 1393، در ادامۀ برنامه‌های هفتۀ فرهنگی تاجیکستان و بزرگداشت کمال خجندی که در سه شهر تهران و تبریز و مشهد جریان داشت، جلسه‏ای نیز در دانشکدۀ ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

کمال، کیمیای تبریز و خجند

سه‌شنبه، بیست‌وهفتم آبان‌ماه، هیئت بلندپایۀ تاجیک به‌منظور برگزاری آیین تربت‌برداری از مقبرۀ کمال خجندی در تبریز، عازم این شهر شدند.

فرهنگستان، میزبان هیئت بلندپایۀ تاجیک

دوشنبه، بیست‌وششم آبان‌ماه، هیئت بلندپایه‌ای از دولتمردان و شاعران تاجیک با دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دیدار و گفت‌وگو کردند.

برگزاری مراسم «با فرزانگان خجند»

یکشنبه‌، بیست‌وپنجم آبان‌ماه 1393، مراسم «کمال، کیمیای تبریز و خجند» در بزرگداشت کمال خجندی، شاعر سدۀ هشتم هجری قمری، با حضور مسئولان فرهنگی و ادیبان و شاعران فارسی‌زبان ایران و تاجیکستان، توسط انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار شد.

هفتۀ فرهنگی تاجیکستان

یکشنبه، بیست‌وپنجم آبان‌ماه 1393، انجمن دوستی ایران و تاجیکستان میزبان هیئتی از فرزانگان تاجیکی از شهر خجند خواهد بود.

چهل‌وششمین نشست ماهانه

دوشنبه، بیست‌وششم آبان‌‌ماه، چهل‌وششمین نشست ماهانۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد. در این نشست دکتر سیّد احمدرضا قائم‌مقامی، ویراستار گروه فرهنگ‌نویسی، در موضوع «ریشه‌شناسی، شبه‌ریشه‌شناسی» سخنرانی خواهد کرد.

بیانیۀ فرهنگستان در اختتامیۀ نمایشگاه مطبوعات

در مراسم اهداء جایزۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مطبوعات برگزیده، دکتر حسن ذوالفقاری بیانیۀ هیئت داوران جایزۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مطبوعات برگزیدۀ کشوری و استانی را قرائت کرد.

مراسم اعطای جایزۀ فرهنگستان به مطبوعات

جمعه، بیست‌وسوم آبان‌ماه 1393، مراسم اعطای جایزۀ فرهنگستان ادب و زبان فارسی به مطبوعات برگزیده در اختتامیۀ بیستمین دورۀ نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری برگزار شد.